Dobrý den vážené dámy, vážení pánové,
já jsem prošel metamorfózou, proměnou, v rámci staletí a pokud byste viděli nějaké zbytky vousů na mé tváři, tak se vám za to omlouvám. To převlékání probíhalo velmi rychle. Ještě jednou vás vítám na kolínském náměstí a teď už se budeme dívat do budoucnosti. Měli jsme tady rekapitulaci našeho historické vývoje během těch sta let – co všechno náš stát zažil, jaká utrpení, jaká těžká období. Zažil ale i období velké naděje po roce 1989, zažili jsme prezidentování Václava Havla, zažili jsme skutečnou morální autoritu u nás na Pražském Hradě a zažili jsme si tady i radost demokracie. Ta doba byla mnohokrát zlá, ale objektivně vzato, se teď nacházíme v období vývoje naší státnosti, které je jedno z těch nejlepších a nejspokojenějších, jakými jsme kdy procházeli. Člověk vlastně až žasne nad tím, jaké problémy si sami sobě způsobujeme. Jaká míra nenávisti se objevuje v naší společnosti. Kolik sociálních bublin je vytvořeno, které jsou vzájemně neprostupné. Lidé se spolu přestali bavit a jiný názor bývá často důvodem k tomu, abychom toho druhého začali nenávidět.
Ale víte, na jakou úroveň tato nenávist ještě nedorazila? Víte, kde je stále společnost ještě zdravá? A odkud uzdravení společnosti musí vzejít v budoucích letech pro celou společnost? Je to na té lokální úrovni. Je to na našich vesnicích, je to v našich městech. Je to tam, kde vzniká přirozená komunita. Kde vzniká společnost lidí, kteří spolu žijí vedle sebe. Jsou to sousedé, kamarádi, kteří se spolu baví a baví se spolu i v té chvíli, ve které mají na nějaké věci jiný názor. To je základní princip starostenské politiky. Ne mé, jako starosty Kolína, i když se o to osm let také pokouším, ale všech těch dam a pánů starostů, kteří mě dnes přijeli podpořit. Všech radních a zastupitelů, ale i všech nezávislých osobností, které se prostě s touto politikou ztotožňují a myslí si, že uzdravení společnosti musí vzejít právě zespoda – z lokálu, z našich komunit, z našich obcí a z našich měst. Věřte, že my vám po celé republice nabízíme rekordní počet kandidátek. Možná nás mnozí podceňují, ale starostové a nezávislí budou v mnohých městech a obcích vítězit. Máme mezi sebou zkušené lidi, kteří už se osvědčili – jsou to lidé za nimiž jsou vidět konkrétní výsledky – změny jejich měst a obcí. Jsou to hmatatelné věci a nejsou to jenom řeči. My nemáme zapotřebí někomu slibovat koblihy a nemáme zapotřebí nikomu slibovat ani všechno, protože všechno se slíbit nedá. Slíbit se mají jenom ty nejkonkrétnější věci, které se dají měnit v našich městech a obcích a my takoví budeme. Já skutečně věřím, že nejsme na žádném historickém scestí. Česká republika je v jedné z nejlepších etap svého vývoje a pokud máme pocit, že nějaké věci nefungují, tak souzněním s Masarykem říkám: odstraňujme je, odstraňujme ty nedostatky, ale neodstraňujme sami sobě vlastní svobodu.
Zažili jsme přece léta, kdy nám byla násilně odstraněna – německou okupací, kterou si budeme připomínat, vpádem ruských vojsk v roce 1968, ale teď bychom v podstatě poprvé historicky dospěli do momentu, kdy my sami sobě tu demokracii budeme brát. Nedělejme to. Cestou k tomu je vzdělání, výchova našich dětí, komunitní život a přátelské sousedské vztahy. Demokracie potřebuje demokraty a to znamená, že musíme respektovat cizí názor, a ne nenávidět své oponenty. My jako Starostové a nezávislí vám po celé republice nabízíme různé programy, ale něco nás spojuje. Spojuje nás víra v to, že lidé mají zdravý rozum, že lidé se mají podílet na rozhodování ve svých městech a obcích i jindy než v den voleb. Spojuje nás to, že lidé mají mít přístup k veškerým potřebným informacím, a tak také ve svých městech a obcích vládneme. Spojuje nás i to, že vzdělání považujeme za absolutní prioritu našeho národa. A v těch městech, kde my starostujeme, jsou školy opravené a do školství jdou velké peníze. A našim celostátním programem je to, že musí být výrazně navýšena finanční bonifikace pro oblast školství na komunální úrovni, ale i seniorům, protože naše společnost stárne. Zároveň si myslíme, že obce a města konečně musí mít své zastoupení i v legislativním procesu – při tvorbě zákonů, proto budeme prosazovat v Parlamentu České republiky takovou iniciativu, která povede k tomu, že zástupci starostů, hejtmanů, lokálních municipalit budou povinnými členy legislativní rady vlády a budou se podílet na vzniku zákonů, které konečně začnou opravdu pomáhat lidem v České republice a budou řešit ty problémy, o kterých starostové vědí a mohou je přenést na tu vyšší úroveň. A zároveň si myslíme, že by měl skončit pragocentrismus. Podívejme se, jak vládne současná vláda – všechno se rozhoduje z centra – nevěří obcím, nevěří městům, nevěří krajům. Uzurpují si moc v jednom centru, v Praze. My máme úplně opačný návrh, který budeme prosazovat i na té parlamentní úrovni – my chceme, aby se důležité státní úřady rozmístili po celé republice, aby úřady, které se zabývají hornictvím, prostě sídlily v Ostravě. Aby celá řada úřadů byla přemístěná tam, kam logicky patří a vyhnuli jsme se prostě tomu, že Praha je tím místem, odkud se rozhoduje o celém osudu České republiky.
Dámy a pánové, v Kolíně, v Poděbradech, v Kutné Hoře, v celém Středočeském kraji, v jiných krajích my vám nabízíme nejen kvalitní kandidátky, kvalitní kandidáty, lidi kteří se osvědčili, ale nabízíme vám vizi společnosti, která nebude rozhádaná, která nebude oddělená. My vám nabízíme vizi komunity. Komunity, která vzniká zespoda, ne z centra – komunity, která je ve vesnicích přirozená a my věříme, že takovou komunitu lidí vzájemně se respektujících vytvoříme v celé České republice. Děkuji vám za pozornost.