Životopis

Vít Rakušan

(* 16. června 1978 Kolín) je český politik a středoškolský učitel, od října 2017 poslanec Poslanecké sněmovny PČR, od roku 2019 předseda hnutí STAN, od roku 2012 zastupitel Středočeského kraje (v letech 2016 až 2017 působil jako 1. náměstek hejtmanky), od roku 2010 zastupitel a starosta města Kolína.

Vystudoval obor historie a germanistika na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích a školského managementu na Univerzitě Karlově v Praze (získal tituly Mgr. a Bc.).

V letech 2000 až 2015 podnikal v oblasti výuky německého jazyka. Právě německý jazyk totiž vyučoval i jako středoškolský pedagog na Gymnáziu Jiřího Ortena v Kutné Hoře. V roce 2016 byl zařazen do žebříčku 100 největších inovátorů střední a východní Evropy, který vyhlašuje prestižní anglický deník Financial Times.

Do politiky vstoupil v roce 2010, kdy byl zvolen v komunálních volbách jako nestraník za subjekt "Změna pro Kolín" zastupitelem města Kolín. Ještě téhož roku v listopadu se stal starostou města. Ve volbách v roce 2014 post zastupitele města obhájil, opět jako nestraník vedl kandidátku "Změny pro Kolín". Uskupení tehdy suverénně zvítězilo se ziskem 63,95 % hlasů (tj. zisk 20 mandátů z 27 možných). V listopadu 2014 byl podruhé zvolen starostou města. Svůj post obhájil i potřetí v roce 2018, kdy "Změna pro Kolín" získala 62,8 % hlasů (tj. 21 mandátů z 27 možných). Na funkci v červnu 2019 kvůli působení v celostátní politice rezignoval, zůstal však radním města.

V krajských volbách v roce 2012 uspěl jako nestraník za hnutí STAN. Díky vysokému počtu preferenčních hlasů skočil z jedenáctého místa kandidátky na druhé. Od roku 2015  je členem hnutí STAN a v polovině dubna 2016 byl zvolen 1. místopředsedou. Získal 137 hlasů od 144 delegátů (tj. 95 %).

Ve stejném roce vstupoval do krajských voleb jako lídr kandidátky STAN ve Středočeském kraji. Svůj mandát obhájil a v listopadu 2016 byl zvolen statutárním zástupcem a náměstkem hejtmanky pro oblast bezpečnosti a cestovního ruchu. Po rozpadu koalice byl ale v říjnu roku 2017 z této funkce odvolán.

Ve volbách do Poslanecké sněmovny PČR v roce 2017 figuroval jako lídr hnutí STAN ve Středočeském kraji. Získal 7 334 preferenčních hlasů a byl zvolen poslancem. V Poslanecké sněmovně působí ve Výboru pro bezpečnost a v Zahraničním výboru. Je také předsedou Stálé komise pro kontrolu činnosti Vojenského zpravodajství a členem Podvýboru pro svobodu slova a média.

Na X. republikovém sněmu STAN v Praze dne 13. dubna 2019 byl jakožto jediný kandidát zvolen předsedou hnutí. V roce 2022 na mimořádném volebním sněmu svou funkci v čele strany suverénně obhájil.

Vít Rakušan je zastáncem myšlenky jednoduchého, moderního státu, který má svým občanům především sloužit, nikoliv překážet. Tuto myšlenku prosazuje i coby patnáctý ministr vnitra samostatné České republiky, kterým se stal po volbách na podzim roku 2021. Hnutí STAN vedl do parlamentních voleb v koalici s Českou pirátskou stranou, uskupení se umístilo na 3. místě a Starostové a nezávislí se stali 2. nejsilnější stranou ve vládě s koalicí SPOLU, ve které se Vít Rakušan stal 1. místopředsedou a ministrem vnitra.

Ve funkci ministra vnitra zúročuje své zkušenosti z praxe se státní správou získané dlouholetým úspěšným starostováním v Kolíně. Bohaté jazykové znalosti využil v průběhu četných a náročných jednání v čele Rady pro spravedlnost a vnitřní věci, kterou jako ministr vnitra předsednického státu Rady Evropské unie vedl v oblasti vnitřních věcí. Díky aktivitě českého předsednictví je mimo jiné podepsán pod vstupem Chorvatska do Schengenského prostoru.

Vít Rakušan se hlásí k myšlenkám a odkazu bývalého prezidenta Václava Havla. Je podruhé ženatý, jeho stávající ženou se stala v září roku 2015, se kterou se jim v říjnu roku 2017 narodil syn Matěj a v dubnu roku 2020 syn Jonáš. Z předchozího manželství má dceru Agátu. Žije v Kolíně. Jeho otcem je bývalý senátor za ČSSD Jan Rakušan.

NAHORU