Životopis

Vít Rakušan

(* 16. června 1978 Kolín) je český politik a středoškolský učitel, od října 2017 poslanec Poslanecké sněmovny PČR, od roku 2019 předseda hnutí STAN, od roku 2012 zastupitel Středočeského kraje (v letech 2016 až 2017 působil jako 1. náměstek hejtmanky), od roku 2010 zastupitel a starosta města Kolína.

Vystudoval obor historie a germanistika na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích a školského managementu na Univerzitě Karlově v Praze (získal tituly Mgr. a Bc.).

Od roku 2000 podniká v soukromé sféře, v letech 2000 až 2015 v oblasti výuky německého jazyka. Právě německý jazyk totiž vyučoval jako středoškolský pedagog na Gymnáziu Jiřího Ortena v Kutné Hoře. V roce 2016 byl zařazen do žebříčku 100 největších inovátorů střední a východní Evropy, který vyhlašuje prestižní anglický deník Financial Times.

Vít Rakušan je podruhé ženatý, jeho stávající ženou se stala v září roku 2015 Marie Auerová, se kterou se jim v říjnu roku 2017 narodil syn Matěj a v dubnu roku 2020 syn Jonáš. Z předchozího manželství má ještě dceru Agátu. Žije v Kolíně. Jeho otcem je bývalý senátor za ČSSD Jan Rakušan.

Do politiky vstoupil v roce 2010, kdy byl zvolen v komunálních volbách jako nestraník za subjekt "Změna pro Kolín" zastupitelem města Kolín. Na kandidátní listině figuroval jako lídr uskupení. Ještě téhož roku v listopadu se stal starostou města. Ve volbách v roce 2014 post zastupitele města obhájil, opět jako nestraník vedl kandidátku "Změny pro Kolín". Toto uskupení tehdy suverénně zvítězilo se ziskem 63,95 % hlasů (tj. zisk 20 mandátů z 27 možných). V listopadu 2014 byl podruhé zvolen starostou města. Svůj post obhájil i potřetí v roce 2018, kdy znovu jako lídr uskupení "Změna pro Kolín" obdrželi 62,8 % hlasů (tj. 21 mandátů z 27 možných). Na funkci v červnu 2019 kvůli působení v celostátní politice rezignoval, zůstal však radním města.

V krajských volbách v roce 2012 uspěl jako nestraník za politické hnutí STAN v rámci subjektu "TOP 09 a Starostové pro Středočeský kraj" do zastupitelstva Středočeského kraje. Původně figuroval až na 11. místě kandidátky, ale díky vysokému počtu preferenčních hlasů skončil druhý. Působil jako člen Kontrolního výboru.

Od roku 2015 je členem hnutí STAN. V hnutí zastává mimo jiné i pozici člena Celostátního výboru
a místopředsedy Krajského výboru Středočeského kraje. Na VIII. republikovém sněmu STAN, konaném v Průhonicích u Prahy v polovině dubna 2016, byl zvolen 1. místopředsedou hnutí. Získal 137 hlasů od 144 delegátů (tj. 95 %).

Ve stejném roce vstupoval do krajských voleb jako lídr kandidátky STAN ve Středočeském kraji
a podařilo se mu obhájit mandát v zastupitelstvu. Dne 18. listopadu 2016 byl zvolen statutárním zástupcem a náměstkem hejtmanky pro oblast bezpečnosti a cestovního ruchu. Po rozpadu koalice byl ale v říjnu roku 2017 z této funkce odvolán.

Ve volbách do Poslanecké sněmovny PČR v roce 2017 figuroval jako lídr hnutí STAN ve Středočeském kraji. Získal 7 334 preferenčních hlasů a byl zvolen poslancem. V Poslanecké sněmovně působí ve Výboru pro bezpečnost a v Zahraničním výboru. Je také předsedou Stálé komise pro kontrolu činnosti Vojenského zpravodajství a členem Podvýboru pro svobodu slova a média.

Na X. republikovém sněmu STAN v Praze dne 13. dubna 2019 byl jakožto jediný kandidát zvolen předsedou hnutí. Ve funkci vystřídal Petra Gazdíka.

Při krajských volbách v roce 2020 obhájil Vít Rakušan post zastupitele ve Středočeském kraji. V celkovém součtu preferenčních hlasů získal od voličů druhý nejvyšší počet - 12 243 hlasů.

V souvislosti s odstraněním sochy sovětského maršála Koněva na Praze 6 se v květnu roku 2020 ohradil vůči kritice předsedy KSČM Filipa v jednom z ruských deníků. Podle Rakušana překročil Filip únosnou mez. Často také upozorňuje na zvyšující se sílu ruské propagandy v Česku. Obdobný problém vidí rovněž v tlaku a vlivu Číny. Domnívá se, že Českou republiku využívá nejen jako nástroj propagandy, ale i pro průmyslovou špionáž.

Vít Rakušan je zastáncem myšlenky jednoduchého, moderního státu, který má především svým občanům sloužit, nikoliv překážet. V rámci své funkce zastupitele se snaží pomoci občanům se zkvalitněním a zjednodušením života v rámci projektu Absurdity. Dlouhodobě se také hlásí k myšlenkám a odkazu bývalého prezidenta Václava Havla.

NAHORU