Tentokrát o Evropské unii.
Co se vám stalo?
Většina zákonů z EU se k nám dostává pokřivená (takové zákony pak napomáhají k vnímaní EU jako přísného direktora. Jsem člen oddílu vodního motorismu na Smíchově, bylo nám před čtyřmi lety řečeno, že podle nařízení EU musí
motory starší 40 let z vody, protože už nedostanou technickou; zároveň jsme zjistili, že v EU je nařízení jen, aby již nebyly takovéto stroje do vody dávány, lodní motor má při dobré údržbě životnost i 60-70 let. Dědkové z přístavu se za 9 eur přihlásili do Německa nebo Holandska a jezdí dál pod těmito vlajkami, nařízení bylo následně zase zrušeno, ale mnozí už do té doby skončili. Takových nařízení, která způsobují buzeraci a zvyšují byrokracii je dost a jde ve velké míře jen o horlivé kutilství našich poslanců.
Naše řešení?
V podstatě s vámi souhlasím, široká agenda, která z EU přichází, někdy špatně komunikována, je složitá. A často se jedná o naše česká vylepšení, která nakonec způsobí problémy. Máme reprezentaci v rámci Evropského parlamentu, ať už europoslance Stanislava Polčáka, nebo člena Výboru pro evropské záležitosti, Jana Farského. Je potřeba za Českou republiku dobře a věcně vyjednávat, pokoušet se ale EU představovat i jako projekt (i přes mnoho chyb) funkční, ojedinělý a pro naši zemi prospěšný. Zjistím, kolik máme vlastně v Bruselu úředníků. Víte, že se projednává evropský rozpočet a jeho priority? A víte, že i my jsme při tomto jednání jeden z partnerů? Doufejme, že se podaří vyjednat rozpočet, který nebude přát velkým zemědělským koncernům, rozpočet, který bude skutečně cílit na to, co potřebujeme.