Vláda dala zamítavé stanovisko k naší novele stavebního zákona, která řeší neskutečně dlouhé rozhodování o tom, zda si můžete postavit svůj dům. Takže co si z toho máme vzít, vláda problém ignoruje? To ne. Celá věc má nový vývoj.
Byl přislíben metodický pokyn či výklad, který měl věci ujasnit a pomoci. Výklad minulý týden dorazil. Pouze rekapituluje, kde se tzv. závazná stanoviska (která my chceme odstranit, protože stavební řízení prodlužují až na 55 týdnů) uplatnit mají a kde nikoli. To vše jsme již v zásadě věděli. Problém je jinde, v personální nemožnosti plnění této administrativy, která souvisí s tím, že stanoviska se prostě uplatňují defacto na každou stavbu kromě „prkotin“. Metodika tyto prkotiny pouze konkretizuje a vypočítává – tedy na stavu se nic nemění, výklad nás nikam neposunul. Problém je navíc v samotném institutu závazného stanoviska, který je naprosto nedomyšlen procesně, kdy stavebníkovi nezbývá než se projít celým procesem stavebního řízení a až poté v rámci opravného prostředku proti celému rozhodnutí se posuzuje dílčí aspekt a věc se jako celek vrací zpět. Vrší se stížnosti stavebníků, kteří nechápou změnu přístupu úřadů, to co dříve u stavebních úřadů prošlo, se dnes očima specialistů „územářů“ vlastně ze dne na den zamítá. Vytváří to obrovský tlak a řadu nedorozumění.
Jsem v kontaktu s mnohými úředníky i starosty, kteří jsou z celé situace skutečně nešťastní. Děkuji jim za informace a slibuji, že na rychlou změnu budu tlačit co nejvíc to půjde.
Na obrázku vidíte krásnou budovu Ministerstva pro místní rozvoj. Skoro škoda, že sídlí pár kroků od směnárny s nejhorším směnným kurzem v Praze.