Podvodné směnárny mohly už letos pocítit dopady novely směnárenského zákona, kterou ve čtvrtek projednala Poslanecká sněmovna. Zákonodárci z hnutí ANO a SPD ji ale odmítli.
Zákon nespadl ze stolu proto, že by byl špatný, naopak. Z užitečného nástroje, který mohl relativně rychle zabránit léta trpěným podvodným směnám, se díky hnutí ANO stává spíš jedno z horkých želízek podzimního volebního boje o Prahu.
Když před dvěma lety přišla Česká národní banka s upozorněním, že by se směnárenský zákon měl změnit, vláda její apel nevyslyšela. Zejména některé pražské směnárny byly vyhlášené tím, jak neskonale turisty okrádají, upozorňovala na to opakovaně i média. Nedělo se ale nic. I proto jsem začal krátce po zvolení do Poslanecké sněmovny na novele pracovat a v lednu ji tamtéž předložil.
Její podstatou bylo co nejrychleji zavést do praxe možnost do dvou hodin po směně peněz transakci reklamovat. Jednoduchá úprava mohla platit už letos a vyřešila by vůbec nejpalčivější problém, který turisté při směně peněz mají. Dostali by šanci případnou podvodnou směnu anulovat.
Návrh získal širokou podporu napříč stranami. Oceňuji, že kolegové připojili své hlasy pod rozumný návrh. Proti se však nakonec postavilo hnutí ANO, podpořeno i zamítavými hlasy strany SPD.
ANO ústy kolegy poslance Patrika Nachera namítá, že má lepší, propracovanější a komplexnější návrh, ale že ten předloží později. A i když dnes veřejně připustil, že návrh STAN je dobrý („oceňuji obsah, trošičku mně vadí forma“), smetl s ostatními poslanci za ANO návrh Starostů a nezávislých . Proč kolega nedokáže překousnout, že dobrý návrh podal někdo jiný?
Hnutí ANO už čtvrtým rokem vládne Praze a za tu dobu se k problému směnáren stavěla zády. Hlavní město má přitom možnost vlastní zákonodárné iniciativy, ale i kdyby ji nemělo, ve sněmovně seděli i pražští poslanci za ANO. Nikdo z nich změnu zákona nenavrhl. S blížícími se komunálními volbami (a se vznikem návrhu STAN) se to ale změnilo.
Není to poprvé, kdy ANO „vykrádá“ dobré nápady jiných stran, protože vlastní chybí. Ukázkovým příkladem je registr smluv, se kterým přišel poslanec Jan Farský (STAN), a který hledal podporu u všech demokratických stran. Nakonec si zásluhy za schválení a zavedení zákona připisovalo hnutí ANO.
Rozumím tomu, že se kolega Nacher chce stát budoucím pražským primátorem. Neměl by ale pomáhat zákonům, které mohou Prahu očistit od nepoctivých směnárníku bez ohledu na to, kdo s konkrétním řešením přichází jako první? Proč je zejména pro hnutí ANO důležitější, kdo dobrý zákon předkládá, než to, aby byl co nejrychleji účinný?
A co teď? Jak dlouho budeme čekat na vládní návrh – těsně do komunálních voleb? Já tedy čekat nechci, na vlastní oči jsem se přesvědčil o tom, jak nestydatě jsou schopní někteří směnárníci krást a chci to změnit co nejdřív, čekalo se na to už dost dlouho. Nevzdám to a zkusím to znovu.