Poslanecký klub byl ustaven 23.10.2017.
Za pět měsíců působení se Poslanecký klub desetkrát sešel na pravidelném jednání a vedl cca. 20 oficiálních schůzek na úrovni 2+2 (předseda klubu + předseda strany). Podal nebo spolupodal 12 návrhů novel zákonů či pozměňovacích návrhů, třikrát interpeloval předsedu vlády (27% ze všech interpelací na předsedu vlády) a 15x ministry (40,5% ze všech interpelací na ministry). Poslanecký klub uspořádal 12 tiskových konferencí (po jednání klubu a ad-hoc) a zaznamenal přes 3000 zmínek v médiích (pouze v souvislosti s tématy týkajících se fungování STAN ve Sněmovně).
Ustanovení orgánů Poslanecké sněmovny
Chtěli jsme zástupce v co největším počtu výborů Poslanecké sněmovny, do jejího člena pak zátupce opozice (Petra Fialu z ODS). Bohužel, zde se projevila „hlasovací koalice“ v podobě ANO, SPD a KSČM. Ta, výměnou za předsednictví důležitých výborů, prohlasovala vše, co potřebovala. Naštěstí se nám podařilo prosadit naše členství v těchto výborech:
- Mandátový a imunitní výbor (Petr Gazdík)
- Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu (Petr Gazdík)
- Výbor pro evropské záležitosti (Jan Farský)
- Ústavně právní výbor (Jan Farský)
- Rozpočtový výbor (Věra Kovářová)
- Výbor pro veřejnou správu (Věra Kovářová)
- Výbor pro životní prostředí (Jana Krutáková)
- Zemědělský výbor (Jana Krutáková)
- Hospodářský výbor (Petr Pávek)
- Výbor pro zdravotnictví (Petr Pávek)
- Zahraniční výbor (Vít Rakušan)
- Výbor pro bezpečnost (Vít Rakušan)
Dále máme své zastoupení i v organizačním výboru a ve volebním výboru.
Schvalování státního rozpočtu
Předložili jsme:
- 300 mil. navíc pro mateřské školy – podařilo se kolegyni Věře Kovářové protlačit!
- 15 mld. na přidání platů učitelům – hnutí ANO bylo bohužel proti, ačkoliv to vláda měla v programu
- 250 mil. na pomoc památkám, na nápravu škod z dob minulých – zamítnuto
- navýšení financí na opravy obecních komunikací – zamítnuto
- navýšení financí na podporu mládežnických organizací – zamítnuto
Důvěra Vládě a vydání poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo
S žádostí o důvěru před nás předstoupil naprosto nedůvěryhodný politik. Na Slovensku je veden ve svazcích STB, u nás vyšetřován z podvodů a orgány EU ho označili za podezřelého ze dvou trestných činů. Takovému politikovi Českou republiku svěřit nemůžeme. Proto jsme hlasovali pro vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo.
Programové prohlášení vlády je evidentně „cár papíru“, jelikož vládní poslanci už při hlasování o státním rozpočtu ukázali, že jim o jeho prosazování nejde. V programu je přidání učitelům, peníze na mateřské školky nebo kulturní památky. Všechno zamítli.
Loni vyšla v Česku kniha historika Timothyo Snydera Tyranie. V ní varuje před nástupem autoritativních režimů a dává doporučení, jak tomu zabránit. Nepodřizuj se předem, ochraňuj instituce a braň je, varuj se státu jedné strany. Jsme svědky toho, jak některé strany útočí na Senát, chtějí ho zrušit, Sněmovna je podle nich žvanírna. ANO už započalo čistky ve státní správě a přetváří si ji k obrazu svému. Tomu se my nepodřídíme.
Dále jsme předložili
- Zákon o EET – chceme, aby se vztahovalo pouze na živnostníky s obratem nad 1 milion korun ročně. Stát má sloužit, ne překážet.
- MOJE PRVOTINA! Novelu směnárenského zákona – tak, abychom zamezili šizení turistů a mezinárodní ostudě, zlepšili obraz České republiky v zahraničí a zhodnotili tak naše investice do cestovního ruchu.
- Novela zákona o střetu zájmů
- Novela zákona o Kancléři prezidenta republiky – kancléř prezidenta bude muset mít bezpečnostní prověrku.
A nyní připravujeme
- Změnu školského zákona tak, aby se mohli do výuky zapojit i učitelé, kteří nemají pedagogické minimum, ale přispěli by svými zkušenostmi z praxe.
- Pracujeme na legislativním stop-stavu, aby lidé nebyli přehlceni novými a novými normami.
- Připravujeme také řešení pro lidi, kteří se ocitli v dluhové pasti a nemohou se z této těžké situace sami dostat.