Partie na Primě, neděle 18.2.2018: Nejsme proti referendu. Jsme proti referendu ze špatných důvodů a špatně nastavenému. Pojďme v mnohem větší míře využívat obecní a místní referenda a přiveďme lidi v České republice k tomu, že angažovat se v přímé demokracii je něco přirozeného a normálního. Sám šéf švýcarské diplomacie řekl jako varování ostatním evropským zemím, že veškeré prvky přímé demokracie musí vyrůstat zespoda, musí být zaváděny dlouhou dobu, protože jinak je to nebezpečná hra se sirkami ve stohu.
Celý pořad naleznete zde. Přepis rozhovoru:
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
——————–
Stále sledujete nedělní Partii, jejími další hosty v té druhé části jsou Vít Rakušan z hnutí STAN. Dobrý den.
Vít RAKUŠAN, místopředseda poslaneckého klubu PČR /STAN/
——————–
Dobrý den.
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
——————–
A místopředseda poslaneckého klubu Pirátské strany Mikuláš Ferjenčík. I vám dobrý den.
Mikuláš FERJENČÍK, poslanec PS PČR /Pirátská strana/
——————–
Dobrý den.
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
——————–
Tak téma obecné referendum, o kterém se jedná, předložilo SPD, hnutí ANO, KSČM a pirátská strana jsou těmi, které o něm jednají úplně nejvíc. Tak o čem bychom měli hlasovat v tom obecném referendu?
Mikuláš FERJENČÍK, poslanec PS PČR /Pirátská strana/
——————–
Tak v tuhle chvíli se tím zabýváme především proto, protože ve sněmovně už leží sněmovní tisk 35, návrh SPD na to, jak má vypadat obecné referendum. My s tím návrhem úplně nesouhlasíme, protože myslíme, že ten návrh je velmi radikální a velmi extrémní, on by umožňoval 100 tisíc podpisů sebrat a hlasovat o změnách ústavy bez jakéhokoli kvóra. To nám přijde dost radikální ve chvíli, kdy 26 nebo 28 let čekáme na zákon o obecném referendu, které už ústava předvídá, který už ústava předvídá. A my si myslíme, že primárně by se mělo zavést to referendum třeba i v s užším okruhem otázek, ale tak, aby se dalo reálně vyvolat, to znamená, ta ten návrh na těch 800 tisíc podpisů, který navrhuje ANO, je strašně moc, to reálně nepůjde to referendum vyvolat a ten institut nebude používaný, stejně se to děje u krajských referend, která…
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
——————–
Kolik tedy je za Pirátskou stranu to číslo?
Mikuláš FERJENČÍK, poslanec PS PČR /Pirátská strana/
——————–
Myslíme si, že to, my navrhujeme 2 typy referenda. A pro začátek především teda to jednodušší, které by se netýkalo například těch členství v mezinárodních organizacích, ale tam by to mělo být podle nás do 250 tisíc podpisů.
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
——————–
Do 250. A co by se něm, co by se v něm řešilo?
Mikuláš FERJENČÍK, poslanec PS PČR /Pirátská strana/
——————–
Podle nás ten důvod, proč to referendum zavést, je, že ta politická reprezentace se trochu odtrhla od, od zájmu občanů a procházejí, procházejí zákony, které by si občané podle nás nepřáli. Příklad telefonní operátoři napsali si zákon na míru. Dotujeme biopaliva, škodíme tím životnímu prostředí. Platíme nebo ČEZ nezveřejňuje smlouvy, i když podle nás by občani chtěli kontrolovat tuhle firmu, která operuje s 300 miliardami korun. A to jsou věci, které podle nás buď by se dali měnit referendem a nebo minimálně politici by byli pod daleko větším tlakem ty věci skutečně prosazovat ve chvíli, kdy by, kdy by nad nimi visel ten meč toho referenda.
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
——————–
Starostové a nezávislí nejsou úplně příznivci toho referenda, nejsou to témata, která tady zazněla, o kterých by se mělo jednat a hlasovat v referendu.
Vít RAKUŠAN, místopředseda poslaneckého klubu PČR /STAN/
——————–
Jsou to určitě zajímavá témata a já bych chtěl jedno malé upřesnění. Starostové a nezávislí obecně institut referenda velmi podporují, my ho podporujeme na té lokální úrovni, podporujeme ho na té krajské úrovni, a jakékoliv zapojení občanů, jakákoliv participace, participativní rozpočty, možnost spolurozhodovat v rámci té komunity, kde to rozhodnutí skutečně je na základě pevné znalosti svého okolí, té reality, tak to rozhodnutí občanské v této chvíli můžeme brát jako kvalifikované, ale co my hlavně odmítáme, že se tady vlastně rozproudila debata už o nějakém 35. návrhu o obecném referendu. A v jaké atmosféře se rozproudila a kdo jí rozproudil a proč. Je to SPD. I Piráti například říkají, že ten jejich návrh je nesmyslný, s tím my se zcela ztotožňujeme, a my se vlastně odmítáme účastnit té debaty o obecném referendu, které je vyvoláno v této atmosféře. Řekněme si, proč je vyvoláno. Je vyvoláno proto, že hnutí ANO vyjednává o podpoře s SPD. Je to jakýsi svatební dar Andreje Babiše Tomio Okamurovi za to, že případně podpoří jeho vládu. A s kým se o něm vyjednává. Komunisté, SPD, v současné době hnutí ANO a my všichni říkáme, a to dokonce i strany, které o této podobě nějakým způsobem debatují, že ten návrh je zcela nesmyslný, že by mohl vést k tomu, že opravdu malinká skupina lidí na základě 100 tisíc podpisů rozhodne o něčem, co by mohlo mít fatální a zásadní důsledky pro celou Českou republiku. A víte, ještě jednu věc k obecnému referendu, ona je to malinko hra na přímou demokracii, protože přímá demokracie tak, jak jí si představují Starostové a nezávislí, je maximální zapojení občanů v České republice do rozhodovacího procesu. Jak to vypadá tady. Tady je předem daná jedna otázka, kterou někdo někde nadefinuje a my na ní odpovídáme odpovědí ano – ne. Já si skutečně nejsem jistý, jestli toto je přímá demokracie v tom pravém slova smyslu.
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
——————–
Takže jednání v tuto chvíli odmítáte a je to z toho důvodu, že návrh předkládá SPD a je to, jak říkáte, svatební dar od Andreje Babiše a nebo proto, že ty parametry, které nastavilo SPD, jsou pro vás naprosto nepřijatelné?
Vít RAKUŠAN, místopředseda poslaneckého klubu PČR /STAN/
——————–
Ty parametry jsou naprosto nepřijatelné, to je první důvod. Ty parametry jsou…
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
——————–
V tom případě se ale shodujete s Piráty, kteří je chtějí změnit.
Vít RAKUŠAN, místopředseda poslaneckého klubu PČR /STAN/
——————–
Ano, ale my říkáme, že pokud tedy debatovat o tom, jakým způsobem by referendum v České republice mělo vypadat, tak ne pod tlakem toho, že se v současné době jedná o nějaké vládní koalici a její podpoře. Já si prostě myslím, že ten zákon, s kterým přichází SPD, je špatný, že si nezaslouží být projednáván a že pokud tady má být vedena debata o obecném referendu, tak na základě skutečně relativních názorů, například ústavních právníků a podobně a nemá být vedena pod tlakem vyjednávání o nové vládě. A tady si myslím, že se často také zapomíná na to, že institut referenda v České republice prostě vyloučený není. Naše ústava, jak už pan kolega říkal, samozřejmě referendum umožňuje, můžeme i v současné době mít ad hoc zákon, který o nějakém tématu dovolí rozhodovat v referendu, tedy obecně institut referenda není něco, co by Starostové a nezávislí říkali, že je z principu špatně. Na druhou stranu vidíme řadu rizik toho obecného referenda a já doufám, že v té debatě se k nim ještě dostaneme.
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
——————–
Politici velmi často hovoří o tom, že takovým tím strašákem schválení zákonů o referendu je vystoupení z Evropské unie. Václav Klaus mladší tento týden dokonce připustil, že v případě, že by Česká republika neprosadila své zájmy ve smlouvě Dublin 4, že by to bylo na pořadu dne. Proč je to takovým strašákem, myslíte si, že by se český národ rozhodl nebo lidé voliči rozhodli odejít z Evropské unie?
Mikuláš FERJENČÍK, poslanec PS PČR /Pirátská strana/
——————–
Piráti jsou pro setrvání v Evropské unii, i bychom aktivně kampaňovali za setrvání, protože si myslíme, že to je pro Českou republiku užitečné tam být, ostatně kdybychom byli mimo, tak většina legislativy by sem stejně z Evropy proudila, akorát bychom ji nemohli ovlivnit. Ale ten strašák je asi, řekl bych, kvůli brexitu, protože přeci jenom v Británii lidé rozhodli v referendu o vystoupení a myslím si, že ta situace Británie a České republiky je diametrálně odlišná, už to, že tam je ten mořský kanál mezi Británií a Francií, tak samozřejmě ta celá atmosféra v té zemi je radikálně jiná ve vztahu k Evropské unii.
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
——————–
Ale z vás, z vás hovoří vyloženě obava, že by to referendum, ve své podstatě z politiků tak nějak cítím, že, že tak nějak předjímají, že to referendum, které by bylo o setrvání České republiky v Evropské unii, by skončilo negativním výsledkem, tedy že by Česká republika měla odejít z české…, teda z Evropské unie.
Mikuláš FERJENČÍK, poslanec PS PČR /Pirátská strana/
——————–
Já si myslím, že Česká republika by v Evropské unii zůstala, ale mrzí mě, že vlastně ta debata o referendu se vede jenom na této otázce, která je podle mě v tuhle chvíli vlastně úplně irelevantní, protože Andrej Babiš řekl, že tam referendum o EU nebude, tím pádem, protože on má dost poslanců na to, aby zablokoval schválení toho ústavního zákona, tak tam prostě nebude. Takže vlastně mě mrzí, že se bavíme pořád o téhle otázce dokola, přitom ve vztahu k tomuto volebnímu období vzhledem k usnesení poslaneckého klubu ANO, které řeklo, že to tam nebude, se vlastně není o čem bavit, ale já bych ještě doplnil, o čem mluvil pan Rakušan, my naopak si myslíme, že jednat se má s každým, my jsme to slíbili před volbami, že v programových záležitostech budeme jednat s každým, a nám přijde jako ostuda, že bylo několik desítek návrhů toho, jak v České republice zavést obecné referendum a nikdy se nepodařilo najít ten konsensuální postup v Poslanecké sněmovně a v Senátu, aby to ten zákon skutečně vstoupil v platnost. Takže my se snažíme napříč těmi stranami, které referendum podporují, a to není jenom KSČM, SPD a ANO, ale je to i ČSSD, KDU-ČSL, do určité míry i STAN, tak se snažíme, aby na platformě všech stran, které referendum chtějí obecné, obecně, vznikl nějaký kompromisní návrh a pro nás jsou prioritní dvě věci. Za prvé, aby ten institut byl reálně použitelný, my máme například institut krajského referenda, které u nás nikdy nebylo, protože je těch podpisů tolik, že se to reálně na úrovni kraje nedá sebrat a tomu se chceme vyhnout. A za druhé chceme, abychom zabránili zneužití toho institutu, to znamená, aby byly dobrá pravidla pro kampaň v tom referendum, aby byl dobrý odstup mezi hlasováním o té otázce a sebrání té petice, aby se to nekonalo v nějaké zjitřené atmosféře, vynikající příklad je referendum o nezávislosti Skotska, kde vlastně Británie ukázala, jak se dá dobře zvládnout referendum.
Vít RAKUŠAN, místopředseda poslaneckého klubu PČR /STAN/
——————–
Já bych jenom se vrátil ještě k té vaší původní otázce, to znamená Evropská unie, nějaký strach z toho, no, tak ten strach je především z té atmosféry, která by se mohla okolo takového referenda v současné době vytvořit. Všichni sledujeme, že počet desinformací v České republice, různých fake news, různých i tlaků, třeba i zahraničních tajných služeb na tu realitu v zemích Evropské unie výrazně stoupá. A já si prostě myslím, že dokud nebudou vyřešeny tyto záležitosti, to znamená, záležitosti politických kampaní, záležitosti, co už je možné a co není, tak přeci není možné si zahrávat s ohněm a vstupovat s takovým prostředkem, který by mohl být velmi lehko ovlivněn, opravdu nikoli relevantními argumenty, ale nějakou demagogií. A tady já vidím jedno z těch rizik, o kterých bych rád vedl tu diskusi ne pod tlakem SPD a jeho špatného návrhu, ale třeba v příštích 2 letech, kde vidím jedno zásadní riziko obecného referenda. Zásadní riziko je takové, že v Ústavě České republiky je definováno, že má být samozřejmě brán zřetel i na práva menšiny. Referendum jako takové je vždycky definitivní, to znamená, máme tady rozhodnutí, třeba 51 % ku 49, kde silově názor jen malé většiny, a statistiky víme, že ta malá většina se často přelévá v horizontu dní, hodin, měsíců nebo půl roku, prostě dokáže rozhodnout nějakou věc zásadně tak, že práva té menšiny, tedy těch 40 %, byť třeba malé menšiny, jsou válcována nějakým definitivním způsobem.
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
——————–
Jak to zajistit, aby referendum neovlivnily fake news, jak je to třeba ve Švýcarsku, kde se hlasuje, kde si lidé jsou schopni odhlasovat zvýšení daní a přitom také mají internet, po kterém se může šířit desinformační…
Vít RAKUŠAN, místopředseda poslaneckého klubu PČR /STAN/
——————–
Já bych vám tady odpověděl, a pokud mi dáte prostor i k tomu Švýcarsku, tak první celonárodní referendum ve Švýcarsku proběhlo v roce 1802 o napoleonské ústavě. Mimochodem Švýcaři ji neodhlasovali a byla to takzvaná vnucená ústava. Dále Švýcarsko od roku 1815 po vídeňském kongresu je neutrální ta přímá demokracie se tam vyvíjí téměř 200 let. Uzákoněné referendum mají od roku 1848. A Švýcaři mají ten institut přímé demokracie i na základě referenda za těch 200 let v sobě, ale já vám řeknu…
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
——————–
Takže lidé si tam, lidé si tam jsou schopni víc uvědomit, co je fake news a co je…
Vít RAKUŠAN, místopředseda poslaneckého klubu PČR /STAN/
——————–
Lidé si určitě uvědomují v té tradici rozhodování tu zodpovědnost toho, jakým způsobem budou hlasovat a proto my říkáme, institut referenda ano, ale pojďme stejně jako ve Švýcarsku začít od té lokální, to znamená, místní krajské úrovně, pojďme ten institut třeba upravit, toho krajského referenda, který je definován špatně. Pojďme v mnohem větší míře využívat obecní a místní referenda a přiveďme lidi v České republice k tomu, že angažovat se v přímé demokracii je něco přirozeného a normálního. Ale vyzkoušet fungování přímé demokracie v České republice, například na otázce Evropské unie, prostě považuji za zahrávání si s ohněm. Vždyť přeci můžeme dát občanům i jinou formu přímé demokracie. Lidová aktivita na nějakou konkrétní zákonnou normu, sesbírání podpisů, předloží se zákonná norma, o které posléze bude rozhodovat parlament, to všechno jsou prvky přímé demokracie.
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
——————–
Takže v tuto chvíli, v této situaci, v které jsme v České republice, 18. února, nevěříte lidem, že…
Vít RAKUŠAN, místopředseda poslaneckého klubu PČR /STAN/
——————–
Ne.
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
——————–
..by se nerozhodli správně, že by se nechali ovlivnit nějakým právě fake news.
Vít RAKUŠAN, místopředseda poslaneckého klubu PČR /STAN/
——————–
Ale přeci po zkušenostech, to vůbec není tak, že nevěřím lidem, já za svého starostenství v Kolíně téměř za 8 lidí se ptám na mnohé věci a řekl bych, že jsem v tom zcela nadprůměrný mezi starosty v České republice. Já lidem věřím velmi. Já pouze říkám, že ta přímá demokracie má vyrůstat v pyramidě odspoda a ne začít vlastně tím, byť kolega Ferjenčík správně řekl, že ono je to v současné době asi i vyloučené z postoje různých stran, ale začínat vůbec debatou o obecném referendu ve spojitosti s Evropskou unií, já považuji finálně i za škodlivé pro ten samotný návrh o obecném referendu, protože debata o Evropské unii v pozitivech, negativech je přeci něco, o čem by muselo být 2-3 roky odborně jednáno, muselo by být poskytnuto dostatek informací občanům v České republice, aby to rozhodování nějakým způsobem kvalifikované bylo, nepřirovnávejme prosím hlasování o přítomnosti spalovny na území obce, kde kvalifikovaně se občané rozhodují o tom, zda ji tam chtějí mít nebo nechtějí a mají k tomu relevantní důvody o vystoupení z Evropské unie.
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
——————–
Jakým způsobem byste vy politici chtěli nebo měli ošetřit to, aby se lidé nerozhodovali právě pod tlakem těch fake news, jak tady zaznělo?
Mikuláš FERJENČÍK, poslanec PS PČR /Pirátská strana/
——————–
Tak já si myslím, že daleko větší problém než fake news je, jsou ty současné problémy Evropské unie. A ostatně na to bychom se mi jako politici měli soustředit a řekněme trochu opravit to fungování Evropské unie, dneska tam je demokratický deficit, prostě lidé mají pocit, a často je to i vinou našich politiků, kteří třeba když implementují evropské zákony, tak místo toho, aby skutečně vzali ten předpis Evropské unie, tak k němu ještě něco přilepí a pak se vymlouvají, že ta zlá Evropa nám to nařídila. Takže jedna věc je zlepšit fungování Evropské unie…
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
——————–
Není teda ta nálada směrem k Evropské unii v České republice známkou politiků, jak se o Českou republiku v Evropské unii tedy starají?
Mikuláš FERJENČÍK, poslanec PS PČR /Pirátská strana/
——————–
Podle mě je, proto my jsme kandidovali do sněmovny, že podle nás je potřeba to i na té úrovni České republiky i na úrovni Evropské unie zlepšit a změnit, ale, takže myslím si, že je vlastně důležitější, aby ta Evropská unie byla instituce, ve které Češi budou rádi a ve chvíli, kdy se tohle stane, tak se nebudeme muset bát ani toho referenda o EU, ale Piráti navrhují dvě věci. Za prvé, aby se nejdřív zavedlo to běžné referendu, které bude primárně zaměřené na vnitrostátní otázky, třeba typu regulace kouření v restauracích, letní čas a ty zmíněná biopaliva, ČEZ a takové věci. A až postupně, s časovým odstupem, ať se dělá „ústavní referendum,“ to znamená referendum o věcech, kde je potřeba například ve sněmovně ústavní většina aktuálně. A v tomto případě my bychom navrhovali, aby tam byla kvalifikovaná většina hlasujících pro, to znamená, 60 % lidí, aby muselo být například pro to vystoupení, aby se to konalo, protože stejně tak Lisabonskou smlouvu schvaloval parlament kvalifikovanou většinou. Takže aby to právě, jak zmiňoval pan Rakušan, nebylo o pár tisíc hlasů, ale aby tam byla normálně třípětinová většina jako u jiných ústavních zákonů v tuhle chvíli platí. A co se týče té místní úrovní, ty místní referenda už tady jsou, krajská referenda tu taky jsou. Takže já si myslím, že je na místě bavit se o tom, že bychom zavedli to vnitrostátní obecné referendum a myslím si, že tahle sněmovna, vzhledem k tomu, že v ní sedí strany, které mají s velkou převahou ústavní většinu, které měly obecné referendum v programu, tak bychom měli plnit ten svůj předvolební závazek a dodat ho těm občanům.
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
——————–
Co další bod toho, toho návrhu SPD, přímá odvolatelnost politiků, třeba prezidenta. S tímto bodem byste souhlasili?
Mikuláš FERJENČÍK, poslanec PS PČR /Pirátská strana/
——————–
Tak my obecně souhlasíme s odvolatelností přímo volených politiků.
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
——————–
Takže i prezidenta?
Mikuláš FERJENČÍK, poslanec PS PČR /Pirátská strana/
——————–
Například v případě prezidenta podle nás by to mělo být možné, otázka je, jestli, jestli začít u prezidenta, ale proč ne, tam je důležité nastavit tam nějak rozumně lhůty, jak často se toho hlasování o odvolání smí konat, aby se to nekonalo každý půl rok, by asi nebylo příliš šťastné. My v tuhle chvíli doporučujeme, aby, pokud by se to referendum zavádělo, aby se konalo spolu s volbami, které v České republice se konají zhruba každý rok, tím pádem vlastně jednou za rok lidé spolu se sněmovními komunálními a jinými volbami by mohli hlasovat i v referendech, je potřeba opravit ten zákon i o místním referendu, aby volební komise mohly současně sčítat hlasy v referendu a ve volbách, takže v tuhle chvíli to nejde, přináší to obrovské výdaje na straně obcí a strašně to snižuje volební účast v těch referendech.
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
——————–
Odvolatelnost politiků, třeba prezidenta České republiky, v referendu je…
Vít RAKUŠAN, místopředseda poslaneckého klubu PČR /STAN/
——————–
Tak to, jak to navrhuje SPD, je zcela nesmyslné, podívejme se na to, že Miloš Zeman zvítězil a jakým počtem hlasů v České republice zvítězil. Teď si představme, že by se tady vyskytla iniciativa na to, že prezident Miloš Zeman by z nějakého důvodu měl být odvolán. Podle toho návrhu SPD by vlastně stačilo sebrat nějaké statisíce podpisů a potom by stačilo, aby přišlo jen několik málo jedinců k tomu jejich, řekněme, institutu odvolání pana prezidenta a ten, kdo získal miliony hlasů, by teoreticky mohl být odvolán mnohem menším počtem lidí v České republice, to podle mě ten institut takto, jak je nastaven, prostě nedává žádnou logiku a jde vůbec i proti principu té přímé volby prezidenta republiky, protože potom nějakým úplně jiným počtem hlasů by teoreticky mohl být odvolán prezident, ale…
Mikuláš FERJENČÍK, poslanec PS PČR /Pirátská strana/
——————–
Nesouhlasím…
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
——————–
Jak by to tedy mělo být nastavené, aby prezident měl ten mandát a to křeslo stabilnější, než 100 tisíc…
Mikuláš FERJENČÍK, poslanec PS PČR /Pirátská strana/
——————–
Já jenom musím se ohradit proti tvrzení, že by k tomu hlasování o odvolání nikdo nepřišel, nebo že by tam přišlo nějakých pár tisíc lidí. Já si myslím, že ta otázka kvóra, samozřejmě kolik lidí musí přijít k referendu nebo hlasování o odvolání, aby bylo platné, je samozřejmě legitimní, nicméně myslím si, že například u hlasování o odvolání prezidenta by byla ta společenská atmosféra naopak taková, že by ta účast byla velice dobrá, tam podle mě důležitější je bavit se o tom, jak často se to má konat, jaké jsou ty pravidla, jaký tam bude časový odstup mezi sebráním petice, jaká budou pravidla pro tu kampaň. Na Slovensku je to řešené velmi zajímavě, tam může Poslanecká sněmovna navrhnout v referendu o odvolání prezidenta a pokud ten prezident je odvolán, tak je odvolán a naopak, pokud není odvolán, tak je rozpuštěna Poslanecká sněmovna. Takže tam je nějaký mechanismus protivah, který tu odvolatelnost umožňuje, s tím, že to je třeba zajímavý podnět, jak by se to dalo řešit.
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
——————–
A pro odvolání prezidenta byste tedy byli pro nějaké přísnější pravidla, pro tu druhou rychlost?
Mikuláš FERJENČÍK, poslanec PS PČR /Pirátská strana/
——————–
My si myslíme, že obecně by mělo být možné v referendu odvolat prezidenta.
Vít RAKUŠAN, místopředseda poslaneckého klubu PČR /STAN/
——————–
Tak já bych ještě na to chtěl reagovat. Já jsem vůbec netvrdil, že by lidé nepřišli, přišli, ale měli jsme velmi opravdu příkladnou účast při prezidentské volbě, něco, co v České republice není tolik typické, dokonce ve druhém kole větší. A já se prostě domnívám, že byť teoreticky nemůžeme naší ústavu v této chvíli zaplevelovat v instituty, které by případně vlastně umožnily to, že by se šlo proti výrazné podpoře jednoho člověka, prezidenta republiky, kterou on získal v těch volbách. A ten institut tak, jak to navrhuje SPD, toto prostě umožňuje. Víte, i sám šéf švýcarské diplomacie, tedy země, kde referenda a přímá demokracie prostě žijí a aktivně jsou implementovány do systému už téměř dvě století řekl jako varování ostatním evropským zemím, veškeré prvky přímé demokracie musí vyrůstat zespoda, veškeré prvky přímé demokracie musí být zaváděny po dlouhou dobu, jinak je to nebezpečná hra se sirkami ve stohu. Já bych na to byl velmi opatrný, protože ty různé návrhy, které tady teď slyšíme, prostě té ústavě jako celku, nemusí pomoci, naše ústava umožňuje zavedení referenda, to víme. Dobře, pojďme se o tom bavit…
Mikuláš FERJENČÍK, poslanec PS PČR /Pirátská strana/
——————–
Člověka by měly naplnit.
Vít RAKUŠAN, místopředseda poslaneckého klubu PČR /STAN/
——————–
…o tom bavit, no, my ji můžeme naplnit ad hoc ústavním zákone o konání referenda, jako to bylo v případě vstupu České republiky do Evropské unie, ten institut už známe. Ale pojďme o tom debatovat, ne v atmosféře nějakého ryze populistického extremistického návrhu SPD.
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
——————–
Děkuji vám, pánové, k tomuto tématu. Je jasné, že na téma referendum bude nejen v Poslanecké sněmovně ještě hodně rušno.
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
——————–
Dalším tématem je zmírnění protikuřáckého zákona. 86 poslanců napříč politickým spektrem, kromě lidovců, se podepsalo pod návrh na zmírnění současné podoby protikuřáckého zákona. Tento týden ho ve sněmovně představil poslanec ODS Marek Benda, zástupce Pirátů Mikuláš Ferjenčík a poslanec za ANO Patrik Nacher. Nejzásadnější body jsou vznik samostatných kuřáren, anebo hospodští v malých výčepech by si mohli sami rozhodnout, zda bude jejich bar nebo podnik kuřácký nebo nekuřácký. Pane poslanče, znamená to tedy, že ten protikuřácký zákon byl přijatý špatně?
Mikuláš FERJENČÍK, poslanec PS PČR /Pirátská strana/
——————–
Podle mě ano. Podle mě ten protikuřácký zákon vlastně vytvořil nějaké problémy navíc, které vytvořit nemusel. Dneska, když jdu po Praze, tak před restauracemi a bary se shlukují jako skupinky kuřáků a v řadě ulic, třeba na Praze 1, to vytváří dost značné problémy, extrémní případ je Dlouhá ulice, kde už člověk ani v noci nenajde svého taxíka, protože tam je tolik lidí, kteří tam kouří a hlasitě se baví.
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
——————–
Ten důvod, ten důvod jste komunikovali. Mě spíš teď zajímá, ten postoj váš, politiků, kteří teď přijdete s tím, že zmírníme protikuřácký zákon, ten protikuřácký zákon stojí za uzavřením celé řady vesnických restaurací, hospůdek. Co teď vy jako politici s tím budete dělat? Řeknete, omlouváme se, nebo nabídnete nějaké kompenzace těm, kteří zavřeli, aby znova začali fungovat?
Vít RAKUŠAN, místopředseda poslaneckého klubu PČR /STAN/
——————–
Tak my jsme v té sněmovně neseděli ve chvíli, kdy ten extrémně radikální protikuřácký zákon přijala a rozhodně bychom pro to nehlasovali v té formě, jak to prošlo. A my si myslíme, že samozřejmě ten základní požadavek, aby, aby člověk, za prvé, aby lidé v restauracích, co obsluhují, tak aby se to nepodepisovalo na jejich zdraví, tak to je jeden silný argument, a samozřejmě asi už většina lidí v České republice dneska chce jít na večeři a nechce smrdět. To jsou myslím ty dva základní důvody, proč ten, proč ten zákon prošel. A na druhou stranu se musíme podívat teda, co to vytváří. A tím, že se zakázaly kuřárny, které mimochodem v Poslanecké sněmovně je normálně kuřárna, v obchodních centrech můžou být kuřárny, a ve vesnický hospodě ne, to je dost zvláštní podle mě. A podle mě je na místě to opravit.
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
——————–
Omlouvám se, já bych samozřejmě poprosil i vás…
Vít RAKUŠAN, místopředseda poslaneckého klubu PČR /STAN/
——————–
Určitě.
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
——————–
…o stanovisko tady k té, tady k té novele.
Vít RAKUŠAN, místopředseda poslaneckého klubu PČR /STAN/
——————–
My, co se týče Starostů a nezávislých, tak my jsme si tady dali absolutní volnost v hlasování, dokonce naše paní poslankyně je jednou z těch, kteří spolupodepsali tento zákon. My jako Starostové si uvědomujeme, že ta přísná prohibiční zákonná norma, a to nás trápí, vedla skutečně k tomu, že se zavíraly malé místní hospůdky na vesnicích, že v současné době stojí občas třeba už trošku na pití pánové před hospodou ve večerních hodinách a lidé se tam i trošku bojí procházet a podobně, to je určitě špatně. Na druhou stranu souhlasím s vámi, s tím, co jste formuloval ve vaší otázce, to je šílený vzkaz lidem v České republice, my jsme ten zákon nenechali platit ani rok. My ani nemůžeme ověřit, jestli ty argumenty, a já říkám, že bych pro takto přísný prohibiční zákon také v minulé sněmovně nehlasoval, já jsem tam také nebyl, ale my jsme to nenechali ověřit ani rok a už zase něco měníme. Ta nejistota i těch malých provozovatelů, co vlastně budou zase muset udělat, nemuset udělat, oddělené kuřárny, že jim to za půl rok, za rok, za dva, za tři zase nezměníme, je prostě příšerné a svědčí to malinko o tom, že ten proces není dobrý. Tedy, co já si myslím, že je rizikem tohoto zákona, té novelizace, nemáme vyhodnoceno…
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
——————–
Čekám na vaší tečku, velmi výrazně.
Vít RAKUŠAN, místopředseda poslaneckého klubu PČR /STAN/
——————–
Ano, nemáme vyhodnoceno, jestli funguje a co já drobně rozporuji, je to, ne ty oddělené kuřárny, ale jestli si vrchní může vybrat, zda se v jeho restauraci bude nebo nebude kouřit, protože tím ten personál přeci poškozen být může.
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
——————–
Říká Vít Rakušan z hnutí STAN. Děkuji. A dalším hostem byl Mikuláš Ferjenčík z Pirátské strany. Pánové, díky, čas je neúprosný.
Mikuláš FERJENČÍK, poslanec PS PČR /Pirátská strana/
——————–
Díky za pozvání.
Vít RAKUŠAN, místopředseda poslaneckého klubu PČR /STAN/
——————–
Díky.
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
——————–
Vám děkuji za sledování Partie. A těším se s vámi opět na Primě na viděnou.
Zdroj: FTV Prima